Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... art 1260 n.c.civ conversie imputernicire vanzare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

art 1260 n.c.civ conversie imputernicire vanzare

Ce sanse am ca imputernicirea de vanzare, pe care matusa mea a facut-o in favoarea mea pe timpul vietii ,sa pot apela la acest articol pentru a ma folosi de ea ca si o manifestare a vointei defunctei de a -mi lasa mostenirea ?
Va multumesc.
Procura de vanzare nu poate tine loc de testament , iara dupa ce mandatarul a decedat nu mai puteti vinde in baza acelei procuri, ea isi inceteaza efectele.
am inteles insa ma gandeam ca indeplineste conditiile art.1260 adica este un act lovit de nulitate si se poate aplica teoria conversiei actului civil?
adica nu se poate transforma intr-un inscris sub semnatura privata?