Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale REGISTRUL COMERTULUI
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

REGISTRUL COMERTULUI

buna ziua,
sunt relativ noua pe acest forum si as vrea sa salut pe toti cei ce-l uziteaza. am si eu o intrebare pentru distinsii consultanti: am auzit de la anumiti colaboratori ca la registrul comertului, pentru a face modificari, pe baza de hotarari ale asociatilor la srl-uri sau alte forme juridice pentru societati este nevoie de imputernicire -ca angajat al respectivei societati comerciale in functia de consilier juridic , sau .... daca nu ai aceasta functie este necesara o procura speciala. este adevarat? eu sunt asistent manager si asociatii ma trimit pe mine cu actele la registru. pana acum 2-3 ani nu au solicitat asa ceva. astept un raspuns,
cu stima,
gabriela
Nu cred ca este obligatoriu sa fie o procura speciala autentica, in acest caz. Eu personal nu m-am intalnit cu un asemenea caz. Daca aveti imputernicire de la administrator, nu vad nuciun impediment sa puteti inregistra personal actele de la ORC.
multumesc foarte mult
gabitzaalex a scris:

buna ziua,
sunt relativ noua pe acest forum si as vrea sa salut pe toti cei ce-l uziteaza. am si eu o intrebare pentru distinsii consultanti: am auzit de la anumiti colaboratori ca la registrul comertului, pentru a face modificari, pe baza de hotarari ale asociatilor la srl-uri sau alte forme juridice pentru societati este nevoie de imputernicire -ca angajat al respectivei societati comerciale in functia de consilier juridic , sau .... daca nu ai aceasta functie este necesara o procura speciala. este adevarat? eu sunt asistent manager si asociatii ma trimit pe mine cu actele la registru. pana acum 2-3 ani nu au solicitat asa ceva. astept un raspuns,
cu stima,
gabriela

Eu am inteles intrebarea. Deci daca este vorba sa corectezi un act (o HOT AGA, un contract de cesiune, o declaratie pe proprie raspundere, un act constitutiv actualizat) pe langa imputernicirea aia ca reprezinti societatea la ORC ar trebui sa ai si stampila societatii, pentru ca pe langa semnatura si numele in clar va trebui sa si stampilezi acea modificare.
este vorba doar de depunere si ridicare documente. Le face o avocata (doar le redacteaza-nu semneaza ea nimic)...cu care colaboreaza unul dintre asociati dar nu are timp sa mearga sa depuna sau sa piarda vremea pe acolo. deci.... actele le iau eu si tre sa merg sa le depun. atata tot.
Potrivit ordinului care reglementeaza activitatea registrului, intr-adevar trebuie procura autentica. Totusi, in practica (cel putin la Bucuresti), se accepta si imputerniciri simple, mai ales daca sunt inserate in hotararea adunarii generale.