Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Poate fi redus termenul de incercare?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Poate fi redus termenul de incercare?

Am o condamnare cu suspendare de 1 an care a expirat in octombrie 2014, perioada de incercare e de 3 ani.
Intrebarea mea e daca pot sa fac vre-un curs de reabilitare la 1 an jumate de la sentinta,inainte sa treaca cei 3 ani de incercare?
Nu, reabilitarea intervine de drept la expirarea termenului de incercare. Nu se poate mai devreme.
Nu, termenul de incercare nu poate diminuat, pentru ca intervalul de 2 ani prevazut de art.82 al.1 c.pen. ( cod 1969) , care se adauga la cuantumul pedepsei aplicate si constituie impreuna termen de incercare, a fost stabilit de legiuitor, tocmai pentru a da posibilitatea persoanei condamnate sa demonstreze daca isi poate indrepta conduita in aceasta modalitate si in acest interval de timp.
Daca in acest intreval de timp nu mai savarseste o alta infractiune, la expirarea termenului de incercare va interveni reabilitarea de drept a pedepsei aplicate.