avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 941 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu crestere copil

buna ziua.am o mica problema si sper sa gasesc ajutor aici.sotia mea e insarcinata si va naste undeva prin mai-iunie 2015.e angajata cu 4 ore, fiind angajata din 12 martie 2013.in perioada 15 mai-31 mai 2014 a avut concediu fara plata (12 zile lucratoare).cum ii va afecta concediul fara plata respectiv la calculul indemnizatiei si la obtinerea concediului crestere copil (optiunea cic 2 ani).va multumesc
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 12:40, 26 Martie 2015
Buna ziua,
Acea perioada de 2 saptamani nelucrate nu ii va afecta obtinerea indemnizatiei de CCC. In ceea ce priveste calculul indemnizatiei de CCC, se iau in considerare veniturile prev in OUG 111/2010 realizate in cele 12 luni anterioare nasterii copilului.
Daca naste in mai - iunie 2015 luna mai 2014 nu va intra in calcul. Daca naste mai repede, in aprilie 2015, atunci va intra in calcul si luna mai 2014 cu salariul obtinut in acea luna.
Ultima modificare: Joi, 26 Martie 2015
Florin Cioca, Consilier juridic
1. Pentru a beneficia de concediu crestere copil (CCC) si indemnizatia aferenta trebuie ca in cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii) sa aiba venituri din salarii, din activitati independente sau agricole sau perioade asimilate (somaj indemnizat, concedii medicale, concediu de maternitate etc.).

2. - Daca va naste in luna mai cele 12 luni eligibile pentru a beneficia de CCC sunt iunie 2015 - mai 2015.
- Daca va naste in luna iunie cele 12 luni eligibile pentru a beneficia de CCC sunt iulie 2015 - iunie 2015.

3. In nici unul din cazuri nu intra luna mai 2014.

4. - Faptul ca a lucrat cu program de 4 ore pe zi nu este un impediment pentru a beneficia de CCC.
- In cazul CCC pana la varsta de 2 ani indemnizatia nu poate fi mai mica de 600 lei lunar si nici mai mare de 1.200 lei lunar.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatie concediu crestere copil atlassport atlassport Situatia mea este urmatoarea : data probabila a nasterii va fi 5 noiembrie 2015. Cum se calculeaza indemnizatia CCC? stiu ca se ia 85% din media venitului ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie copil Ellamy Ellamy Buna ziua as dori sa stiu si eu cum se calculeaza indemnizatia ptr copil,tinand cont ca pana in octombrie 2014 am avut un salariu de 1379brut,din noiembrie s a ... (vezi toată discuția)
Concediu medical adelina91 adelina91 Buna ziua. Sunt insarcinata in 33 de saptamani, iar de pe data de 05.10 am intrat in prenatal. Pana sa intru in prenatal am avut 44 de zile concediu medical - ... (vezi toată discuția)