Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Ce inseamna \\"Autoritati si institutii centrale si ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Ce inseamna "Autoritati si institutii centrale si locale, publice sau private"

Buna seara!

Imi cer scuze pentru subiectul duplicat, am realizat dupa doua zile ca l-am postat in forumul gresit caci ma miram ca nu raspunde nimeni.

Ce inseamna, in context legal urmatoarea sintagma:

"Autoritati si institutii centrale si locale, publice sau private"

Mai exact, este undeva reglement ce reprezinta institutie centrala sau locala privata?

De exemplu o banca sau sucursala a unei banci este o institutie centrala/locala privata? Dar un birou notarial?

Este vorba de articolul 69 aliniatul 1 din legea 448 din 2006 si anume:

ART. 69
(1) Autoritatile şi institutiile centrale şi locale, publice sau private asigură, pentru
relatiile directe cu persoanele cu handicap auditiv ori cu surdocecitate, interpreti
autorizati ai limbajului mimico-gestual sau ai limbajului specific al persoanei cu
surdocecitate.

Va multumesc pentru timpul acordat!
Legea 554/2004:
art.2 (1)In intelesul prezentei legi, termenii si expresiile de mai jos au urmatoarele semnificatii:
(b) autoritate publica - orice organ de stat sau al unitatilor administrativ-teritoriale care actioneaza, in regim de putere publica, pentru satisfacerea unui interes legitim public; sunt asimilate autoritatilor publice, in sensul prezentei legi, persoanele juridice de drept privat care, potrivit legii, au obtinut statut de utilitate publica sau sunt autorizate sa presteze un serviciu public, in regim de putere publica.

Detalii : [ link extern ]
Va multumesc pentru timpul acordat insa nu am gasit in aceasta lege ce inseamna de exemplu: institutie privata.

Mai exact, din sintagma de mai sus reies cateva tipuri posibile de autoritati/institutii.
Daca in cazul autoritatilor m-am lamurit si era ceea ce credeam si eu, in cazul institutiilor inca nu m-am lamurit.

Deci putem avea:

a) Institutie centrala/locala publica
b) institutie centrala/locala privata

Cateva exemple pentru fiecare dintre aceste formulari cred ca ar fi utile.

De exemplu:

1) Birourile notariale, facand parte din institutia notarului public, sunt asimilate variantei a) Institutie centrala/locala publica? Daca da, inseamna ca fiecare birou notarial este obligat sa asigure interpret autorizat?

2) Sucursala unei banci este asimilata variantei b) institutie locala privata? Daca da, este aceasta supusa aceluiasi articol de lege trebuind sa asigure interpret autorizat?

Si o ultima intrebare: un SRL oarecare poate fi considerat institutie locala privata? Este si acesta supus aceluiasi regim dat de acest articol de lege? Ar fi cam absurd ....

Va multumesc pentru timpul acordat.

Cu stima,
Lucian