Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Bilet la ordin . Inselaciune?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Bilet la ordin . Inselaciune?

Buna seara. Doresc si eu un sfat. Acum 15 zile am primi un bilet la ordin pt un transport. Ajuns la scadenta biletul a fost refuzat la plata pentru: "popriri ale unor institutii ale statului". Pot face o plingere penala pt inselaciune dat fiind faptul ca poprirea pusa pe conturi de catre ANAF este valabila din luna ianuarie iar cel ce a emis acest bilet stia acest lucru? Biletul a fost dat pe un termen scurt adica 15 zile.
Fapta nu se incadreaza la infractiunea de inselaciune, chiar daca emitentul biletului la ordin stia de poprirea conturilor pe care le detine. In acel interval de timp (15 zile) putea sa ii intre in cont o suficienta suma de bani sa acopere atat debitul urmarit de ANAF cat si datoria (plata) catre dvs.