Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune- nelamuriri legate de valoarea succesiunii ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune- nelamuriri legate de valoarea succesiunii si intabulare

Buna ziua am ceva intrebari pentru succesiune.Socrul meu a decedat acum un an jumatate si dorim sa facem succesiune.Ca mostenitori sunt sotia si doi copii.Se va calcula valoarea apartamentului sau doar valoarea revenita socrului.Este nevoie de cadastru si intabulare la succesiune?
Doar valoarea socrului, adica jumatate din apartament.
La succesiune, nu este necesar sa fi avut inainte cadastru si intabulare.
Este obligatoriu sa se faca cadastru si intabulare la succesiune daca nu avem aceste acte daca noi nu avem de gind sa vindem apartamentul.