Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Judecarea incorecta
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Judecarea incorecta

Buna ziua!
Va rog sa-mi spuneti si mie cum pot sa procedez in cazul in care un judecator a suspendat judecarea unei ordonante presedintiale pentru acordarea pensiei de intretinere pe motiv ca nu am trimis cerere de judecare in lipsa? Am facut recurs si tribunalul a admis recursul spunand ca exista cererea la dosar si ca, oricum, trebuia sa se judece chiar si fara acea cerere. Intre timp s-a judecat fondul(inaintea ordonantei presedintiale), dar vreau ca cineva sa plateasca pentru neregula asta.
Cererile le-am depus pe 09.05.2014, iar la fond s-a dat sentinta pe 09.12.2014 si la ordonanta presedintiala pe 20.03.2015. Asta e justitia din Romania!!!
Sesizati pe presedintele de instanta (presedintele judecatoriei) si CSM-ul.
Din pacate nu va puteti indrepta impotriva judecatorului pt. hotararile pe care acesta le da!
E ,,protejat" si poate ca-i bine asa, e o discutie interminabila pe acest subiect.
Practic e vorba de a alege intre doua rele.

Consiliul Superior al Magistraturii (CSM)
Telefon: 021 311 69 02 Fax: 021 311 69 01
Email:secretar_general@1909.ro
Adresă: Calea Plevnei, nr. 141B.-cp: 060011
Pagină web: [ link extern ]
Multumesc!