avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 436 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Judecarea incorecta
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Judecarea incorecta

Buna ziua!
Va rog sa-mi spuneti si mie cum pot sa procedez in cazul in care un judecator a suspendat judecarea unei ordonante presedintiale pentru acordarea pensiei de intretinere pe motiv ca nu am trimis cerere de judecare in lipsa? Am facut recurs si tribunalul a admis recursul spunand ca exista cererea la dosar si ca, oricum, trebuia sa se judece chiar si fara acea cerere. Intre timp s-a judecat fondul(inaintea ordonantei presedintiale), dar vreau ca cineva sa plateasca pentru neregula asta.
Cererile le-am depus pe 09.05.2014, iar la fond s-a dat sentinta pe 09.12.2014 si la ordonanta presedintiala pe 20.03.2015. Asta e justitia din Romania!!!
Cel mai recent răspuns: Stoica Nicoleta , utilizator 19:10, 28 Martie 2015
Sesizati pe presedintele de instanta (presedintele judecatoriei) si CSM-ul.
Din pacate nu va puteti indrepta impotriva judecatorului pt. hotararile pe care acesta le da!
E ,,protejat" si poate ca-i bine asa, e o discutie interminabila pe acest subiect.
Practic e vorba de a alege intre doua rele.

Consiliul Superior al Magistraturii (CSM)
Telefon: 021 311 69 02 Fax: 021 311 69 01
Email:secretar_general@1909.ro
Adresă: Calea Plevnei, nr. 141B.-cp: 060011
Pagină web: [ link extern ]
Multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Unde poti sa te adresezi? Manole Dumitru Manole Dumitru In situatia pe care, o voi expune, Se poate face plangere impotriva Judecatorului? O cauza cu obiect de judecata \\"vizita si legaturi firesti cu nepotul ... (vezi toată discuția)
Cum fac plangere penala la csm impotriva completului de judecata? picsipoc picsipoc Am avut o sentinta irevocabila pentru repartizarea unei locuinte ANL prin care instanta a hotarat [b]mentinerea pe listele eligibile pana la data ... (vezi toată discuția)
Diploma de licenta eduuard eduuard Daca la data inscrierii la examenul de admitere la INM nu reusesti sa obtii diploma de licenta, iar adeverinta provizorie ti s-a eliberat mai bine de un an, ... (vezi toată discuția)