Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... fractura dubla de maxilar agresiune in incinta scolii
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

fractura dubla de maxilar agresiune in incinta scolii

buna seara, in data de 25 martie 2015, copilul meu a fost batut in scoala de catre un coleg. in urma loviturilor aplicate a suferit o fractura dubla de maxilar , deschisa cu deplasare. conudcerea scolii a chemat SMURD-UL,a anuntat 112 si am fost sunata in calitate de parinte. Deoarece pe raza judetului nostru nu s-a putut asigura interventia medicala necesara, dupa 7 ore de stat in urgenta cu hemoragie si cu urlete de durere am fost trimisi la bucuresti unde copilul a primit ingrijirile necesare. Va rog sa imi spuneti ce actiuni sunt in masura sa intreprind in calitate de parte vatamata. Multumesc frumos.
Bună seara. Ce vârstă are minorul-agresor? Nu știu dacă poate fi vorba despre răspundere penală. Dacă agresorul are vârsta de 14 ani împliniți ar putea răspunde penal, în anumite condiții. Câte zile de îngrijiri medicale a primit fiul dvs. ? Depinde și ce vă doriți, dacă pretindeți doar repararea răului prin plata prejudiciului suferit, puteți alege calea amiabilă, medierea eventual, ori să intentați o acțiune civilă pe răspunderea civilă delictuală.
certificat iml 55-65 zile, agresorul si victima au varsta de 16 ani impliniti
ni s-a propus impacare pe cale amiabila contra sumei de 5000 lei.