Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Infiintare pfa pentru lucrat pamant in arenda
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Infiintare pfa pentru lucrat pamant in arenda

pentru persoane fizice neasociate care lucreaza pamant in arenda de la ce suprafata este obligatoriu infiintarea pfa sau II?sau cum ar trebui sa procedez este obligatoriu sau nu?IN comuna sunt ff multe persoane care detin tractoare,glorii,semanatori si au pamint in arenda pe baza de contract de la diferite persoane,cum ar trebui sa procedeze,pt.ca statul pierde in acest fel ei nu declara,doar unele persoane care sunt mai fricoase.
Înfiinţarea de PFA e obligatorie în cazul fermierilor care primesc subvenţii mai mari de 5.000 de euro pe an şi intră în verificarea de fermieri activi. Fermierii care nu vor avea un cod CAEN la ONRC (Oficiul Naţional al Registrului Comerţului), ca PFA, nu vor mai lua subvenţii.