Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Lamurire dispozitiv
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Lamurire dispozitiv

Intr-un proces civil cu institutia in care am lucrat si solutia imi era in parte favorabila, am gasit o exprimare ambigua in Hotarare.
Puteam sa nu mai cer o lamurire ...
Am cerut lamurire fiindu-mi teama de institutie ca va interpreta gresit Hotararea.

Cerand lamurire, a avut loc o noua infatisare pentru "lamurire dispozitiv". Cererea mea de modificare a unor formulari din Hotararea care-mi era in parte favorabila a fost respinsa, cu apel in 10 zile de la comunicare.
In nici un caz eu nu mai fac apel de revenire pentru "lamurie dispozitiv".

Insa, sa inteleg ca ramane valabila Hotarea initiala ?
Asta, pentru ca institutia a facut Apel. Eu asa as intelege.
Sfatul specialistului ce-mi spune ?

Multumesc,
Cristina
Daca cererea de "lamurire a dispozitivului" a fost respinsa, hotararea initiala ramane valabila.