Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... modificare cerere dare in judecata
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

modificare cerere dare in judecata

Am modificat cererea de dare in judecata, am depus-o la primul termen, la care partea parata nu s-a prezentata, iar la prima infatisare am constatat ca una din formulari dadea o interpretare gresita la ceea ce ceream si am cerut judecatoarei sa modifice asa cum doream a fi inteleasa de catre ceilalti. Am dreptul la modificare, sau cererea ramane asa cum a fost formulata?
La prima zi de infatisare instanta va putea da reclamantului un termen pentru intregirea sau modificarea cererii precum si pentru a propune noi dovezi. In acest caz, instanta dispune amanarea pricinii si comunicarea cererii modificate paratului, in vederea facerii intampinarii
Inteleg ca da, se poate. Multumesc mult!