Forum Discuţii juridice Executare silită executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

executare silita

Va rog daca imi poate spune cineva daca am facut un credit cu BI fara sa pun nimic gaj .Am platit cit am avut serviciu am fost dat afara cind aveam55 ani nu am mai putut sa ma angajez.Din cauza stresului am facut Diabet am mai facut si Tensiune cine sa ma angajeze.Acum am 60 ani ma ameninta o firma de recuperari ca imi ia casa ce pot face va rog daca poate cineva sa imi spuna trebuie sa imi pun streangu de git sau sa mor ca un ciine pe strada pentru 9000 de lei.Ma poate da afara din casa casa este cumparata inpreuna cu sotia care sa despartit de mine zicindumi ca ramine pe drumuri din cauza mea. Va rog daca imi puteti raspunde.
deseu a scris:
facut un credit cu BI fara sa pun nimic gaj

Chiar daca nu ati pus nimic "gaj" (adica garantie), totusi in astfel de cazuri, dupa lege, ati gajat cu intregul dvs. patrimoniu (printre care si casa), este adevarat ca va poate lua casa.
Incercati sa o vindeti dvs inainte sa v-o ia, in cazul in care nu puteti plati.

deseu a scris:

Ma poate da afara din casa casa este cumparata inpreuna cu sotia care sa despartit de mine zicindumi ca ramine pe drumuri din cauza mea.

Cum s-a despartit? A fugit de acasa sau a bagat divort? Este important de stiut daca ati facut partajul sau nu, caci daca nu ati facut, executarea urmeaza alta procedura fata de cealalta situatie.
Incercati sa negociati incheierea unui angajament de plata