Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Ref: RCA expirat la vanzare-cumparare auto
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Ref: RCA expirat la vanzare-cumparare auto

Buna ziua,

Vreau sa cumpar un autoturism care are RCA expirat (nu s-a mai circulat cu el).
Cum trebuie procedat corect:
- actualul proprietar face RCA pe numele lui, eu cumpar masina, apoi fac alt RCA pe numele meu in vederea inmatricularii
sau
- fac RCA direct pe numele meu?

Pot circula legal cu masina avand RCA-ul pe numele meu, dar restul actelor pe numele fostului proprietar? (pana la transcrierea pe numele meu)

Multumesc.

Dan
Daca masina nu circula pana se face contractul de vanzare cumparare nu are nici un sens ca vechiul proprietar sa-si faca RCA. Mergeti la un birou de copiat acte - unda va faceti si contractul de vanzare cumparare si faceti unul pe numele Dvs. Veti trece seria de sariu si fara numar de circulatie, lasand o copie dupa contractul de vanzare cumparare la ei.
Aveti grija insa, dupa ce inmatriculati masina trebuie sa prezentati o copie a talonului (Certificat de Inmatriculare) la asigurator.
Si aveti grija sa nu circulati pana ce polita nu intra in vigoare (de obicei aceasi zi sau cea urmatoare emiterii).