Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Acte de calificare pentru angajare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Acte de calificare pentru angajare

Buna ziua,
Pot angaja pe post de electrician daca are doar diploma de bac cu specializarea tehnician electrotehnist.
Multumesc
In conformitate cu prevederile Legii 319 a Securitatii si Sanatatii Muncii, persoanele care practica meseria de electrician trebuie autorizate. Acest lucru este stipulat in mod expres in HG nr. 1146 din 30 august 2006.
[ link extern ]

Ordinul nr.11/2013 privind aprobarea Regulamentului pentru autorizarea electricienilor, verificatorilor de proiecte, responsabililor tehnici cu execuția, precum și a experților tehnici de calitate și extrajudiciari în domeniul instalațiilor electrice :

Art. 5. — (1) Operarea instalațiilor electrice aferente capacităților energetice, deținute sub orice formă de către un operator economic, se realizează de personal având calificare
profesională în domeniul instalațiilor electrice,
sub coordonarea/supravegherea electricienilor autorizați, având gradul de autorizare corespunzător nivelului maxim de tensiune aferent capacității respective.
....