Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort si partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort si partaj

salut,

am o problema, legata de procesul de divort si partaj, mai exact : am hotarat de comun acord sa divortam, iar un avocat a redactat actele necesare, mai exact un act care contine si partajul, respectiv declaratia mea ca renunt la toate bunurile comune in urma divortului. Am depus actele respective (impreuna) la judecatorie, si ne-au programat pt proces peste 2 luni. In tot acest timp, pana la data procesului, eu pot sa revin asupra deciziei luate, si sa nu renunt la partea mea din bunurile comune ? Cand devine valabil acel act pe care eu l-am semnat cum ca renunt la tot ? In urma procesului sau e valabil deja. Ce trebuie sa fac ? astept un raspuns cat se poate de repede

multumesc,
Probabil ceea ce a intocmit avocatul este o tranzactie, care va dobandi efecte doar in urma pronuntarii sentintei judecatoresti. Daca doriti totusi sa partajati bunurile comune, invocati faptul ca doriti acest lucru, la primul termen de judecata, dar cel mai bine ar fi sa formulati o cerere in scris, prin care sa solicitati si modalitatea de partaj, sa indicati bunurile comune asupra carora sa se dispuna partajarea. Intrucat ati solicitata divortul prin acord, se va disjunge cererea de partaj, care se va judeca separat.
multumesc mult de tot,

nu eram sigura daca actul semnat de mine intra in 'vigoare' imediat, sau doar in urma procesului (pronuntarii sentintei judecatoresti)

O zi buna !
~ Conținut șters la cerere ~
pana la primul termen de judecata fixat, ar fi recomandat sa apelati la un avocat care sa va redacteze o alta tranzactie , referitor la modul cum doriti dvs sa se faca partajarea bunurilor comune. a
aceasta tranzactie o depuneti in instanta , cu cel mult 5 zile inaintea termenului fixat .
sau se paote depune si in fata instantei, la primul termen, mentionand ca nu mai doriti sa renuntati in favoarea sotului si ca doriti o altfel de partajare a bunurilor comune .