Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Schimbare loc de munca la acelasi angajator pe ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Schimbare loc de munca la acelasi angajator pe perioada nedeterminata...

Buna ziua!

Spuneti-mi va rog, calea legala pentru schimbarea locului de munca la acelasi angajator pe perioada nedeterminata. Mi s-a propus sa ma mut la alt departament, insa nu imi este foarte clar. Eu doresc acest lucru, dar vreau pe perioada nedeterminata; este secretariatul institutiei, este nevoie de mine acolo si mie imi place acest loc de munca. Eu sunt angajata pe alt post, insa ma pricep foarte bine la secretariat ... Spuneti-mi cum se poate proceda cel mai bine, sa nu am surprize mai tarziu... Eu vreau aceasta mutare definitiva, angajatorul este de acord - va rog sa ma ajutati sa o fac asa cum trebuie...!

va mutumesc!!!
Vedeti Codul Muncii, art. 41, si anume:
(1) Contractul individual de muncă poate fi modificat numai prin acordul părţilor.
(2) Cu titlu de excepţie, modificarea unilaterală a contractului individual de muncă este posibilă numai în cazurile şi în condiţiile prevăzute de prezentul cod.
(3) Modificarea contractului individual de muncă se referă la oricare dintre următoarele elemente:
a) durata contractului;
b) locul muncii;
c) felul muncii;
d) condiţiile de muncă;
e) salariul;
f) timpul de muncă şi timpul de odihnă.

In speta, se va incheia un act aditional de mdoficare a c.i.m. care va cuprinde : modificarea locului muncii si modificarea duratei c.i.m.
In noul act aditional cu modificari, se poate trece "perioada nedeterminata"?
C.i.m. pe ce durata este incheiat?
Pe durata nedeterminata.
lucrez din 1999 in institutie.