Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Conventie civila prestari servicii intre ONG si PF
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Conventie civila prestari servicii intre ONG si PF

Buna ziua! De curand am primit din partea unu ONG propunerea de a-i ajuta intr-un proiect pe termen scurt, contra cost. Am stabilit sa incheiem o conventie civila de prestari servicii intre ei ca ONG si mine, ca persoana fizica. Mentionez ca nu pot sa-mi fac PFA din cauza ca nu am atestat in domeniu (sunt autodidact) si nici nu doresc sa fac un SRL doar in acest scop. Este legal un astfel de contract ? Mentionez de asemenea ca imi propun sa platesc toate taxele si impozitele aferente.
Multumesc anticipat!
Da, este legal un asemenea contract. Va fi făcut sub condițiile prevăzute de Codul Civil și funcție de situația dumneavoastră personală ONG-ul vă va reține, va declara și va vira la bugetul de stat, respectiv bugetele fondurilor de asigurări sociale, impozitul pe venit și contribuțiile sociale obligatorii.