avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 863 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... PLECARE IN ANGLIA
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

PLECARE IN ANGLIA

Buna ziua! Va rog, daca puteti sa ma ajutati cu urmatoarea problema:
Sunt divortata din luna februarie 2015. Divortul s-a realizat la notar. In urma divortului s-a stabilit ca baietelul nostru de 3 ani ramane la mine, iar pensia alimentara pe care o primeste pe luna este de 200 lei (fara nimic altceva).
In luna martie 2015 am ramas si fara job.
Eu am fratele in Anglia si as vrea sa-mi iau copilul sa plecam acolo. Binenteles ca fostul sot nu este de acord.
Ce pot face pe cale legala sa obtin acest lucru?

Multumesc frumos!
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 19:09, 19 Aprilie 2015
~ Conținut șters la cerere ~
Fara o hotarare judecatoreaca nu puteti scoate copilul din tara.
scuze de intarziere!
Bebe are deja pasaport.
Stiu ca doar prin tribunal pot obtine acordul de a-l scoate din tara. De ce sansele sa fie reduse?
Adica un judecator ar prefera sa lase copilul lui (are salariu de 800 ron pe cartea de munca) in loc sa-i ofere sansa unui viitor mai bun in Anglia?
Bineninteles ca eu nu vreau ca legatura dintre ei sa fie intrerupta- vor vorbi, se vor vizita in vacante.

Multumesc frumos!
La cum se judeca aceste procese este posibil orice...
Nu sunt procese de anvergura juridica...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

solutie complet de judecata flori21 flori21 Am avut un proces de divort cu minor am cerut custodie comuna dar nu mi s-a aprobat,am facut recurs si am primit ras ca nefondat,ce inseamna?s-a incheiat in ... (vezi toată discuția)
Pașaport minor de 14 ani. bună ziua! vin cu o întrebare... ... Gabigeo Gabigeo Pașaport minor de 14 ani. Bună ziua! Vin cu o întrebare... Vreau sa trimit fata, minora de 14 ani în Marea Britanie la sora mea, pentru 2 saptamani. Sun ... (vezi toată discuția)
Custodie comuna florentaseby florentaseby buna ziua.se poate sa ma ajute cineva in legatura cu situatia in care sunt?am divortat de sotul meu,am un copil de 3 ani si conform hotararii e custodia comuna ... (vezi toată discuția)