Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Daca exista un sistem propriu de penalizari al ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Daca exista un sistem propriu de penalizari al asociatiei

Buna seara,
Referitor la calculul penalitatilor pentru neplata cotelor la intretinere am o mare dilema:
Legea specifica: ART. 49
(1) Asociaţia de proprietari poate stabili un sistem propriu de penalizări pentru orice sumă cu titlu de restanţă, afişată pe lista de plată. Penalizările nu vor fi mai mari de 0,2% pentru fiecare zi de întârziere şi se vor aplica numai după o perioadă de 30 de zile care depăşeşte termenul stabilit pentru plată, fără ca suma penalizărilor să poată depăşi suma la care s-au aplicat.
Asta inseamna ca asociatia poate, dar nu este obligata sa stabileasca acest sistem de penalizari pentru orice suma cu titlu de restanta. In statutul Asociatiei este consemnat cuantumul penalitatilor de 0.2%/zi dar nu exista nici o hotarare a Adunarii Generale in acest sens.
1. Un rau platnic poate invoca lipsa bazei legale pentru calculul penalizarilor? El ar putea spune ca, daca Adunarea generala nu a stabilit sistemul de penalizari, nu este legal sa le calculez.
2. Eu as putea spune ca, acolo unde Adunarea Generala nu specifica se aplica legea si Statutul asociatiei.
3. Un executor judecatoresc mi-a spus astazi ca se aplica Indicele de Inflatie lunar obtinut de la INS dar nu pot invoca si baza legala in aceasta situatie.
Cine interpreteaza legea cel mai corect?
Cine are dreptate?
-El ar putea spune ca, daca Adunarea generala nu a stabilit sistemul de penalizari, nu este legal sa le calculez.

Rau platnicul poate sa spuna ce doreste
Temeinicia si legalitatea aplicarii penalitatilor rezida din continutul disp L nr 230/2007 art 49
2-
Un executor judecatoresc mi-a spus astazi ca se aplica Indicele de Inflatie lunar obtinut de la INS

Este o diferenta semnificativa intre indicele de inflatie si penalitati
Penalitati aplica inclusiv furnizorii de utilitati
Indicele de inflatie se poate aplica in cazul actualizarii sumelor dispuse de instanta de judecata
In statutul Asociatiei este consemnat cuantumul penalitatilor de 0.2%/zi dar nu exista nici o hotarare a Adunarii Generale in acest sens.

Daca este in statut inseamna ca asa a fost stabilit cand s-a facut sedinta de infiintare, un restantier poate sa spuna ce doreste!
Baza legala de aplicare a penalizarilor este statutul asociatiei, unde aveti specificat acest sistem de penalizare si coeficientul, statut care a fost votat de AG la infiintarea asociatiei.

Asa ca il puteti aplica linistit.
elga50, moderator
Cateva precizari:

1.Sistemul propriu de penalizari trebuie sa fie prins in Statut
2.Procentul de 0,20 %/zi inseamna 72%/an, deci este un procent foarte mare.
3.Adunarea generala poate stabili un procent mai mic de 0,20%/zi
4.Daca se da in judecata un restantier mare se cere si copie dupa Statut unde este precizat expres sistemul propriu de enalizare si procentul.
1. Asa cum am mai spus exista in Statut un paragraf care mentioneaza nivelul penaliattilor de 0.2%
2. Procentul este 0.2%
3. Adunarea Generala nu a stabilit deloc acest aspect din 2002 de cand s-a constituit Asociatia
4. S-a cerut copie de pe statut dar restantierul invoca anularea penalitatilor deoarece nu sunt mentionate in Adunarea Generala