Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... taxa timbru
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

taxa timbru

Buna seara!
Am o mare nelamurire in legatura cu taxa de timbru la partaj.
Sunt in proces de partaj,insa nu avem de impartit decat credite si un apartament cumparat prin unul dintre aceste credite.
Stiu ca taxa de timbru este 3% din valoarea partajabila. In acest caz,cand noi impartim numai datorii,practic, cat va fi taxa de timbru?
Dupa introducerea actiunii de partaj judecatoria va trimite adresa in care va informeaza ca trebuie sa achitati taxa de timbru si va indica si valoarea acesteia.
Taxa judiciara de timbru se fixeaza de instanta,va fi comunicata cu mentiune ca, daca nu o achitati pana la termenul fixat se va anula cererea dvs.