Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie alimentara

De fapt revin! Subiect: pensie alimentara
Divort. Custodie comuna. Mama pleaca imediat in Germania, feb 2014. Lasa copilul la mine, tata. ( Se recasatoreste in oct. 2014). Incep proces , cer contributia mamei, Trimite acte, in germana, netraduse, pretinde ca nu are serviciu. Cum se va calcula contributia mamei, ea cere la salariul minim din Romania. Este aproape sigur ca in Germania lucreaza la negru, in plus beneficiaza de asistenta sociala . Are un act , tot in germana prin care pretinde ca face zilnic cursuri de germana- 4 ore?. De ce revin?? Astazi mi-a aparut solutia pe sait-ul Tribunalului: "respinge ca nefondat APELUL "!! Este posibil ca mama care si-a parasit copilul sa nu fie obligata la pensie alimentara?? Rog ajutor!
gi-jane2, moderator
In calitate de reclamant trebuie sa faceti dovada celor sustinute (in speta ca exista un loc de munca al mamei si nivelul veniturilor). In caz contrar va fi obligata la minim pe economie.

minim pe economia romana sau pe economia germana?? unde pot gasi o referire, un precedent?
gi-jane2, moderator
Daca faceti dovada unei resedinte legale in Germania se poate obtine la minimul de acolo.
S-ar parea ca este o tema mai putin explorata. Avocatii pe care i-am contactat s-au cam retras spunind ca e mult de citit.. Cu voia dvs as mai avea cateva intrebari:
1 Ce ar putea insemna contributie IN NATURA pentru (exemplu) lunile septembrie-decembrie 2013? Exista norme referitoare la contributia IN NATURA?
2Rog opinia unui avocat vis a vis de art.3 b din Lg.36/2012-MJ ..poate asista creditorul...sa completeze cererea in vederea obtinerii sau modificarii unei hotariri judecatoresti... cu trimitere la Reg. 4/2009