Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie alimentara

Divort. Custodie comuna. Mama pleaca imediat in Germania, feb 2014. Lasa copilul la mine, tata. ( Se recasatoreste in oct. 2014). Incep proces , cer contributia mamei, Trimite acte, in germana, netraduse, pretinde ca nu are serviciu. Cum se va calcula contributia mamei, ea cere la salariul minim din Romania. Este aproape sigur ca in Germania lucreaza la negru, in plus beneficiaza de asistenta sociala . Are un act , tot in germana prin care pretinde ca face zilnic cursuri de germana- 4 ore?.
Ma intreb cum puneti in executare hotararea, presupunand ca instanta din Romania o va obliga la plata unei sume de bani.
Am nevoie de bani pt. copil. Trebuie sa-l repar putzin.. In UE nu exista instrumente pentru corectarea mamelor "nonmame"?
Pe cine sa reparati ?
Insistati sa fie obligata la plata la nivelul minim pe ec din Germania ca acolo traieste.
Copilul. A iesit un pic sifonat din divort. Cateva sedinte de psihoterapie, pregatire bac/facultate, ..etc. Mersi pt ideea cu minimul din Germania, ai idee unde pot gasi informatii.
ideea era ca in instanta sa cereti asta. Dat fiind faptul ca alolo traieste, sa se stabileasca pensia raportat la venitul de acolo.