avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1931 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Data trimitere incetare CIM in Revisal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Data trimitere incetare CIM in Revisal

Avem un angajat al carui CIM încetează în 06.04.2015. Fiind zi liberă(a doua zi de Paști, la catolici), pot trimite încetarea în Revisal pe data de 07.04.2015, marti, sau trebuie trimisă în 06.04.2015, luni?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 12:53, 2 Aprilie 2015
In H.G. 500 din 2011 avem:



Art. 4
(1) Completarea, respectiv inregistrarea in registru a elementelor prevazute la art. 3 alin. (2) se face dupa cum urmeaza:

[...]

d) elementele prevazute la art. 3 alin. (2) lit. i) [data incetarii contractului individual de munca] se inregistreaza in registru la data incetarii contractului individual de munca/la data luarii la cunostinta a evenimentului ce a determinat, in conditiile legii, incetarea contractului individual de munca;



Avand in vedere ca 06/04/2015 este zi nelucratoare pentru dvs. iar data luarii la cunostinta este 07/04/2015, puteti trimite ReviSal cu aceasta data.
Potrivit HG 500/2011, incetarea c.i.m. se transmite in REVISAL la data incetarii c.i.m.

In cazul in care aceasta data cade intr-o zi in care nu se lucreaza sau de sarbatoare legala, transmiterea REVISAL-ului se va face in prima zi lucratoare dupa aceasta data.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inregistrare in revisal desfacere c.i.m. level level Am un angajat care si-a dat demisia in data de 09.08.2011.Perioada de preaviz este 20 de zile lucratoare. La ce data trebuie sa transmit desfacerea ... (vezi toată discuția)
Data revisal incetare ELENA2009 ELENA2009 daca am un contract care inceteaza incepand cu 01.09.2013 , cand il declar in revisal pe 30.08.2013 sau pe 02.09.2013. Multumesc anticipat. (vezi toată discuția)
Angajare incepand cu data de 01.01.2012 kittycriss kittycriss Buna. Am si eu o intrebare. Trebuie sa fac o angajare incepand cu data de 01.01.2012. revisalul trebuie sa-l transmit cu o zi inainte de inceperea activitatii ... (vezi toată discuția)