Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Intrebare anulare PV contraventie pentru o fapta pe ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Intrebare anulare PV contraventie pentru o fapta pe care nu am comis-o

Ce sanse am in instanta in anularea unui p.v. de contraventie intocmit legal din punct de vedere al redactarii si incadrarii cu exceptia faptului ca a fost redactat in lipsa mea si fara martori. Fapta savarsita a fost comisa pe proprietatea mea dar nu de mine care dormeam la ora producerii.Incadrarea faptei art.2 ,pct. 26 din legea 61/91. La rubrica martori scrie ora tarzie iar la mentiuni ca eram in stare vadita de ebrietate. Ora actiunii 02 noaptea.Am depus plangere contraventionala la p.v. in care am fost amendat cu 500 lei. Ce sanse am in anularea acestuia?
Cazurile care atrag anularea PV contraventie,sunt legal prevazute in disp OG nr 2/2001 art 17
aspectele invocate de dvs nu atrag nulitatea PV
Daca PV a fost intocmit in lipsa dvs,cum au fost consemnate in PV datele dvs de identificare ?
Am lucrat in MAI acum sunt pensionar. Nu m-a legitimat nimeni cand a sunat la poarta, mi s-a atras atentia sa dau muzica mai incet dar nu eu eram in cauza ci fiul meu. In PV la locul nasterii este o greseala , in loc de j este s iar la cnp este ceva indescifrabil la penultimele cifre. Banuiesc ca fiind cunoscut dupa nume mi-au luat datele din baza lor de date.Acest PV este dupa parerea mea o razbunare din partea unui vecin care a reclamat si care este lucrator activ MAI si care dupa avertizarea colegului lui facuta catre mine, fiul meu sa dus la el sa-si ceara scuze si fara nici o explicatie la batut cu bulanul din dotare de fata fiind doi colegi de-ai fiului meu.Eu am sunat la 112 si a venit acelasi agent care fusese mai inainte.Au depus declaratii cei prezenti la scandal mai putin vecinul politist care nu a fost invitat. Si rezultatul e clar ca au facut imediat PV pt. ca in faza dinainte ramasese treaba ok.Am certificat medico legal pentru copil si am depus plangerea contraventionala si un raport detaliat cu cele intamplate la comandantul politiei. Acum astept rezolutiile.Asa s-au derulat lucrurile. Va multumesc de primul raspuns.