avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1009 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Cadastru loc de veci
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Cadastru loc de veci

Buna ziua.As dori sa stiu daca trebuie facut cadastru la locul de veci ,sau se poate face in momentul in care se vrea a fi vandut?
Cel mai recent răspuns: ContSters338589 , utilizator 13:46, 7 Aprilie 2015
Vorbim despre cimitir nou privat? sau vorbim despre cimitire parohiale sau de stat?
cimitir vechi,parohial
Nu aveti nevoie de cadastru si doi locurile nu se vand se doneaza.
Matusa mea a fost informata de administratorul cimitirului ca trebuie sa faca cadastrul locului de veci.Cand a murit sotul ei,i-a fost dat locul de la primarie,dupa care ea l-a cumparat pe termen nelimitat de la primarie.
Locurile de veci se concesioneaza de la administratia cimitirului si se poate transmite prin succesiune.
Matusa dvoastra are de la primarie un document pe care scrie contract de vanzare-cumparare sau contract de concesiune?
Cu ce pret i-a fost vandut?

Alte discuții în legătură

Intrarea in proprietatea unui loc de veci simi7705 simi7705 Buna ziua. Sotul meu a decedat acum 21 de ani iar la momentul acela eu i-am dat banii pentru a cumpara locul de veci cumnatului meu, fratele decedatului.Acesta ... (vezi toată discuția)
Mostenire loc de veci la cimitirul parohial ortodox hacman hacman Buna ziua Am o intrebare la care incerc sa gasesc un raspuns. Care este procedura legala in cazul in care in urma decesului unui sot, care detinea un loc de ... (vezi toată discuția)
Donație loc de veci si actiuni CarmenV89 CarmenV89 Buna ziua. Am facut succesiunea dupa matusa mea ( e sora tatălui meu, el a murit in \'82 , ea acum in 2017, a fost văduva si nu avea copii ). Ne-a ramas 3 ... (vezi toată discuția)