avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 619 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire loc de veci la cimitirul parohial ortodox
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire loc de veci la cimitirul parohial ortodox

Buna ziua
Am o intrebare la care incerc sa gasesc un raspuns. Care este procedura legala in cazul in care in urma decesului unui sot, care detinea un loc de veci la cimitirul parohial (care tinea de o biserica din Bucuresti nu de Administratia Cimitirelor) s-a facut succesiunea numai pe locuinta comuna, nu si pe locul de la cimitir.
Succesibila sotie doreste sa-mi reincredinteze locul de veci ( a apartinut defunctei mele mame, verisoara defunctului care l-a vandut prin notariat varului ei ). Problema este ca parohul bisericii care pastoreste ci cimitirul doreste sa-i fie donat lui acest loc si de abea dupa aceea sa-mi vanda iar locul de veci. Pentru mine cheltuiala ar fi dubla cat m-ar costa daca l-as prelua contrac cost de la matusa mea...oricum eu platesc taxele de "intretinere" la cimitir si pentru locul respectiv de circa 24 de ani...
Imi puteti sugera ceva? Multumesc mult
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 21:07, 25 August 2015
Fiecare administratie de cimitir detine regulament de ordine interioara care prevede concret modalitatea si procedura de preluare loc de inhumare in cazul decesului contractului de concesiune de catre rude/apartinatori titular contract
Veificati pe spatele contractului de concesine daca administratia cimitirului prevede posibilitatea donarii locului de veci
parohul bisericii care pastoreste ci cimitirul doreste sa-i fie donat lui acest loc si de abea dupa aceea sa-mi vanda iar locul de veci

Proprietarul locului de veci poate dispune dupa propriul interes de respectivul loc de veci,astfel incat poate sa v-il doneze dvs direct fara a mai fi necesara implicarea parohului bisericii
Daca parohul sustine ca intentioneaza ca dupa ce devine proprietarul locului de veci ,in final o sa il vanda,este evident interesul material

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vindere locuri de veci ConstantinCS ConstantinCS Va rog sa-mi spuneti daca este permisa vinderea locurilor de veci si in ce conditii. Am inteles ca anul trecut a aparut un act normativ prin care se ... (vezi toată discuția)
Intrarea in proprietatea unui loc de veci simi7705 simi7705 Buna ziua. Sotul meu a decedat acum 21 de ani iar la momentul acela eu i-am dat banii pentru a cumpara locul de veci cumnatului meu, fratele decedatului.Acesta ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, familia mea are de generatii un lot de sase locuri ... mariana.pirosca mariana.pirosca Buna ziua, Familia mea are de generatii un lot de sase locuri de veci intr-un vechi cimitir parohial ( aici sunt inhumati bunici, matusi…) . Acestea au fost ... (vezi toată discuția)