Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire loc de veci la cimitirul parohial ortodox
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire loc de veci la cimitirul parohial ortodox

Buna ziua
Am o intrebare la care incerc sa gasesc un raspuns. Care este procedura legala in cazul in care in urma decesului unui sot, care detinea un loc de veci la cimitirul parohial (care tinea de o biserica din Bucuresti nu de Administratia Cimitirelor) s-a facut succesiunea numai pe locuinta comuna, nu si pe locul de la cimitir.
Succesibila sotie doreste sa-mi reincredinteze locul de veci ( a apartinut defunctei mele mame, verisoara defunctului care l-a vandut prin notariat varului ei ). Problema este ca parohul bisericii care pastoreste ci cimitirul doreste sa-i fie donat lui acest loc si de abea dupa aceea sa-mi vanda iar locul de veci. Pentru mine cheltuiala ar fi dubla cat m-ar costa daca l-as prelua contrac cost de la matusa mea...oricum eu platesc taxele de "intretinere" la cimitir si pentru locul respectiv de circa 24 de ani...
Imi puteti sugera ceva? Multumesc mult
Fiecare administratie de cimitir detine regulament de ordine interioara care prevede concret modalitatea si procedura de preluare loc de inhumare in cazul decesului contractului de concesiune de catre rude/apartinatori titular contract
Veificati pe spatele contractului de concesine daca administratia cimitirului prevede posibilitatea donarii locului de veci
parohul bisericii care pastoreste ci cimitirul doreste sa-i fie donat lui acest loc si de abea dupa aceea sa-mi vanda iar locul de veci

Proprietarul locului de veci poate dispune dupa propriul interes de respectivul loc de veci,astfel incat poate sa v-il doneze dvs direct fara a mai fi necesara implicarea parohului bisericii
Daca parohul sustine ca intentioneaza ca dupa ce devine proprietarul locului de veci ,in final o sa il vanda,este evident interesul material