Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Retrocedare teren tergiversata
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Retrocedare teren tergiversata

Buna ziua,
Speta mea este urmatoarea:

La sfarsitul anului 2006 am primit o dispozitie semnata de primarul de atunci, onor Adriean Videanu care, in baza actelor si dosarului depus la ANRP - dispunea, desi luase act de situatia terenului ( mare parte a lui se afla in incinta imprejmuita a unei scoli) - deci, dispunea la acel moment restituirea in natura a terenului in suprafata de 175m. Chiar daca acesta se afla in incinta imprejmuita a scolii.
Pentru cealalta parte a terenului aflata pe carosabil si troruar se dispuneau tot la aceasi data masuri reparatorii.
Imediat dupa primirea dispozitiei de la Primar si ridicarea acesteia, am primit o adresa de la Administratia Fondului Imobiliar in care mi se aducea la cunostiinta ca AFI nu poate duce la indeplinire Dispozitia Primarului deoarece terenul cu pricina nu se afla in administrarea sa.
De atunci, am mai facut cateva demersuri tot catre AFI pentru a-mi duce la indeplinire Dispozitia Primarului dar din pacate nu s-a intamlat nimic.
In aceasta situatie, pot cere compensatii banesti in cuantumul terenului pe care AFI tergiverseaza sa mi-l restituie?
Am inteles ca acum ceva vreme scolile si terenurile aferente au intrat in administarrea Primariilor de sector. Este indreptatita in acest caz Primaria de Sector sa imi retrocedeze bucata de teren?
Care este procedura prin care pot solicita masuri compensatorii banesti in cuantumul terenului pe care scoala il are in perimetrul sau?
Pentru suma pe care trebuia sa o primesc pentru fractia de teren care se afla pe domeniul public si pentru care s-a stabilit o suma, care nu s-a platit, pot cere actualizarea indicelui de inflatie?La vremea la care s-a facut calculatia suma repectiva avea o anumita valoare care din 2007 incoace s-a devalorizat, raportata la euro....
monamour, utilizator
Aceasta dispozitie data de primarul de atunci ,constituie un act juridic ce trebiue pus in aplicare. Consider ca trebuie sa va adresati unui executor judecatoresc si acesta prin proceura judiciara cunoscuta o v-a pune in aplicare cu cheltuielele si majorarile eferente. De ce atata discutie?