Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Concurs cu premiu abonament
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Concurs cu premiu abonament

Buna seara!
Daca pentru atragerea clientilor o sala de forta organizeaza un concurs ce consta in faptul ca cei care isi fac abonament in luna aprilie pot castiga contravaloarea abonamentului, spuneti-mi va rog ce demersuri trebuiesc facute si ce documente se intocmesc , cum se pot restitui banii castigatorului si cum se scad din contabilitate si de asemenea cum pot fi evidentiati ca pt acea suma incasa in prima faza la momentul vanzarii abonamentului sa nu se plateasca cota de 3% impozit pe venit.
Va multumesc!
Cred că ar fi mai indicat să acordați premiul sub forma unei luni gratuite (ulterioare lunii aprilie). În cazul microîntreprinderilor, nu văd cum ar putea funcționa mecanismul pe care îl doriți dumneavastră, pentru că încasarea abonamentului reprezintă un venit realizat și trebuie impozitat ca atare.