Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Sulta
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Sulta

Buna seara,

Tatal meu,actualmente decedat a obtinut in urma unei hotarari judecatoresti ramasa definitiva tot terenul din curtea comuna cu plata unei sulte.
Tatal meu nu a platit aceasta sulta pana la moartea sa intervenita la 3 ani si 8 luni dupa pronuntarea hotararii.In urma succesiunii facuta la decesul sau eu ca unic mostenitor am preluat apartamentul sau si terenul de asemenea.
Intrebarea mea este dupa cum urmeaza: Sunt eu acum datoare a plati aceasta sulta ori exista vre-un termen de prescriere.Mentionez ca de la moartea tatalui meu au mai trecut inca aproape 6 ani.

Va multumesc cu anticipatie!
Termenul general de prescripție a dreptului de a cere executarea sultei este de 3 ani. de la data hotărârii
Vedeți dacă această sultă a fost înscrisă și în cartea funciară pentru a fi radiată.