Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Ce inseamna reconventionala
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Ce inseamna reconventionala

Buna ziua. Am introdus cerere de divort iar viitorul meu fost soț ma tot amenință, pt că, nu e de acord cu ce am scris in acțiune, că va face reconvențională. Ce inseamnă asta și cum mă poate afecta? Vă rog să mă lămuriți. Mulțumes.
Cererea reconventionala

Art. 209
Notiune si conditii
(1) Daca paratul are, in legatura cu cererea reclamantului, pretentii derivand din acelasi raport juridic sau strans legate de aceasta, poate sa formuleze cerere reconventionala.
(2) In cazul in care pretentiile formulate prin cerere reconventionala privesc si alte persoane decat reclamantul, acestea vor putea fi chemate in judecata ca parati.
(3) Cererea trebuie sa indeplineasca conditiile prevazute pentru cererea de chemare in judecata.
(4) Cererea reconventionala se depune, sub sanctiunea decaderii, odata cu intampinarea sau, daca paratul nu este obligat la intampinare, cel mai tarziu la primul termen de judecata.
(5) Cererea reconventionala se comunica reclamantului si, dupa caz, persoanelor prevazute la alin. (2) pentru a formula intampinare. Dispozitiile art. 201 se aplica in mod corespunzator.
(6) Cand reclamantul si-a modificat cererea de chemare in judecata, cererea reconventionala se va depune cel mai tarziu pana la termenul ce se va incuviinta paratului in acest scop, dispozitiile alin. (5) fiind aplicabile.
(7) Reclamantul nu poate formula cerere reconventionala la cererea reconventionala a paratului initial.
Prin cererea reconventionala sotul dvs devine din parat,parat -reclamant putand solicita pretentii proprii la cererea de divort formulata de dvs,privind culpa ,autoritatra parinteasca,etcNu va afecteaza cu nimic,este un drept procesual,va trebui sa formulati intampinare si prin probele administrate sa demontati sustinerile lui.
prin cererea reconventionala face si el cereri impotriva dvs.
adica dvs cereti divort din culpa lu- el din culpe dvs.
la fel cu copiii