Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Limitarea chelt. cu tiketele cadou -din punct de ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Limitarea chelt. cu tiketele cadou -din punct de vedere a imp. profit

In anul 2014 ,am acordat salariatilor tikete cadou ( Paste si Craciun ) in valoare totala 8200 lei ( ct 5328).Mentionez ca fond salarii 2014 a fost de 237650 lei .Fiecare salariat a primit bonuri in val de 200 lei , atat de Paste cat si de Craciun. Pe statele de plata, la total venituri impozabile , le-am impozitat cu 16%.

Intrebare : Din punct de vedere al calculului impozitului pe profit 2014 sunt deductibile in totalitate aceste cheltuieli, respectiv 8200 lei ?
Buna ziua,
situatia este un pic mai complicata:
-pentru Paste si Craciun, tichetele date catre persoanele care nu au copii(minori) sunt asimilate salarilor(se plateste la stat impozit si contributii , si din partea angajatorului si pentru angajat), si sunt 100% deductible la calculul impozitului pe profit.
-pentru Paste si Craciun, tichetele date catre persoanele care au copii minori, nu se retine nimic(nici impozit nici contributii) pana la suma de 150 lei, ce depaseste aceasta suma este asimilat salarilor.

Pentru impozitul pe profit sunt deductibile cheltuielile sociale, în limita unei cote de până la 2%, aplicată asupra valorii cheltuielilor cu salariile personalului.

Revin cu o completare, daca sunt tichete cadou tiparite in baza L. 193/2006, atunci se datoreaza impozit indiferent cu ce ocazie au fost date.