Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu de odihna

Buna ziua!
Sunt angajata cu norma intreaga ca profesor si mai lucrez cu jumatate de norma ca asistent social la primaria din localitate.Functia de baza este la scoala .V-as ruga sa-mi spuneti daca am dreptul la concediul de odihna si pentru jumatatea de norma , si cate zile .
Multumesc!
sigur ca aveti dreptul... da cate zile - treb. sa-se specifice in CIM, cate zile au fost negociate la inchierea contractului....
deci legea prevede nu mai putin de 21zile.
Pentru fiecare CIM/angajator aveti dreptul la concediu de odihna.
In cazul CIM cu timp partial se aplica acelasi drepturi ca si CIM cu norma intreaga, inclusiv in ceea ce priveste nr de zile de concediu.