Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Contestatie solutie ISJ Olt !
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Contestatie solutie ISJ Olt !

Buna ziua !

In urma depunerii unei petitii la Inspectoratul Scolar Judetean Olt , petitie in care sesizam savarsirea unor abateri disciplinare privind conducerea liceului meu ... Azi , am primit raspuns la petitie , in care spune domnul Inspector Adjunct " comisia a concuzionat nevinovatia persoanelor cercetate " ... Deci s-a clasat ... Unde pot depune contestatie si in baza carui art . ?

Va multumesc frumos !
Puteti sesiza mai departe Corpul de Control al Ministrului Educatiei
Ministerul Educaţiei Naţionale
Str. Gen. Berthelot 28-30
Sector 1, 010168, Bucureşti
Multumesc frumos !

As dori sa va intreb in baza carui art. contest solutuia de clasare ?

Am vorbit deja la Ministerul Educatiei si au ramas surprinsi sa auda ca doamnele directoare nu au fost sanctionate ... Mi-au zis ca prima data sa contest solutia la Inspectorul General Olt ... si dupa depun plangere ori la Ministerul educatiei ori in Instanta ... ?!
Sesizarea dvs nu s-a clasat , in urma verificarilor s-a constatat ca nu exista vinovatia persoanei respective.

Nu va trebuie un articol de lege pentru a depune sesizarea la Ministerul Educatiei.

Nu stiu in ce masura va ajuta Legea 554/2004, si anume:
art. 7: Procedura prealabila
(1)Inainte de a se adresa instantei de contencios administrativ competente, persoana care se considera vatamata intr-un drept al sau ori intr-un interes legitim printr-un act administrativ individual trebuie sa solicite autoritatii publice emitente sau autoritatii ierarhic superioare, daca aceasta exista, in termen de 30 de zile de la data comunicarii actului, revocarea, in tot sau in parte, a acestuia.