Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract colectiv de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract colectiv de munca

Buna ziua,
Am o societatecu 24 angajati si nu am CCM . Acum am control de la ITM si imi cere CCM. Ce pot face ?
O sa va lase un plan de masuri (una din ele va fi intocmirea CCM) cu termene de realizare.
Puteti demara toate cele necesare negocierii unui CCM pe unitate.
Faceti o sedinta cu toti angajatii pentru alegerea reprezentantului salariatilor. La sfarsitul sedintei intocmiti un proces verbal de sedinta.
Apoi treceti la negocierea art din CCM.
Daca CCM este in stadiul de negociere nu mai au ce sa va zica cei de la ITM.
Faceti o invitatie de participare la inceperea negocierilor CCM si pe care il afisati la sediu, si-l veti arata si celor de la ITM.
Dar oricum intre timp trebuie sa va intocmiti, negociati si sa inregistrati la Directia de Munca un astfel de contract in cel mai scurt timp.
1. Aplicati prevederile Legii 130/1996 privind contractul colectiv de munca (M.O. 184/19.05.1998).
2. Conform Legii 130/1996:
Art. 3. -
(1) Negocierea colectivă, la nivel de unitate, este obligatorie, cu excepţia cazului în care unitatea are mai puţin de 21 de salariaţi.
3. Deci negocierea este obligatorie si nu incheierea CCM.
4. Colegii mei v-au spus cum sa procedati. In completare eu as recomanda sa negociati si sa stabiliti ca veti aplica prevederile CCMUNN pe anii 2007-2010. Veti incheia un proces-verbal in acest sens si il veti inregistra la DMPS a judetului si astfel CCM aplicabil in unitatea dvs. va fi CCMUNN.
Multumesc mult pentru raspunsuri.