Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Repaus saptamanal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Repaus saptamanal

Buna ziua! Lucrez in cadrul CFR ca mecanic de locomotiva. Nu am un program stabil, iar ca sa fac 40 de ore pe saptamana, trebuie sa lucrez toate 7 zilele ( intr-o zi lucrez 5 ore, in alta 7, in alta 10 etc. ). Este normal ca in 14 zile sa am numai 2-3 zile libere? (Nu am pretentie sa fie in zile consecutive, dar nu este corect sa fie macar 4 zile libere in 14 zile?) Mentionez ca in contractul colectiv de munca este un articol in care scrie ca "Munca prestata in zilele de sambata, duminica si sarbatorile legale se platesc cu spor de 100% din salariul de baza. Aceste ore nu se compenseaza cu timp liber corespunzator." Acest articol poate inlatura repausul saptamanal?
Acel articol nu inlatura dreptul dvs la repausul spatamanal.
Multumesc!