Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Schimbare sediu social firma
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Schimbare sediu social firma

Va rog sa ma ajutati cu o informatie referitoare la schimbarea sediului unui SRL, intrucat acesta este expirat.As dori sa mut sediul la adresa unde si locuiesc (un apartament unde este mama proprietar).Ce pasi trebuie sa urmez?

Va multumesc!
1) hotarare AGA sau decizia asociatuui unic
2) Contract pentru noul sediu
3) completare formular tip - de pe siteul registrului comertului
4) drum la registru comertului cu toate actele firmei si cele doua hartii in sacosa
5) plata taxe si depunere hartii

Mare atentie, de la anul s-ar putea sa aveti de plata un impozit la apartament de vreo 20 ori mai mare decat cel de anul asta, dat fiind ca veti avea sediul in apartamentul mamei, in conditiile noului cod fiscal. Sa nu se supere mama.
Contract comodat/inchiriere pt noul sediu, actualizarea actului constitutiv, decizie asociat/AGA, acordul asociatiei plus vecini (daca sediul e la bloc) si inregistrare registru.