Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Mutare firma in alt judet
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Mutare firma in alt judet

buna ziua,
am o firma suspendata in Bucuresti pana in 2012 insa as dori sa o reactivez dar sa o si mut in Ilfov.. va rog sa imi spuneti pasii pe care trebuie sa ii urmez atat la registrul comertului Bucuresti cat si la administratie pentru reactivare si mutare, mentionez ca am obtinut si regimul derogatoriu...si ce acte trebuie sa contina dosarele...
trebuie sa am mutatia in Ilfov sau doar un contract de inchiriere pentru sediu?
va multumesc
In linii mari, lucrurile stau cam asa:

1. In primul rand, daca firma a fost infiintata inainte de octombrie 2008 (daca imi amintesc eu bine), trebuie sa va asigurati ca denumirea este disponibila si in Ilfov si sa o rezervati.
Daca firma a fost infiintata dupa aceasta data, rezervarea este valabila la nivel national si nu mai este necesara rezervarea !..

2. In al doilea rand, trebuie sa incheiati un contract de inchiriere/ comodat pentru sediu social in jud Ilfov.

3. Faceti Hotarare AGA (sau Decizie asociat unic, dupa caz) si actualizati actul constitutiv.

4. Efectuati demersurile privind obtinerea Certificatului si Adeverintei pentru noul sediu social de la Administratia Financiara Ilfov (verificati unde este arondata localitatea respectiva).

5. Depuneti dosarul la Registrul Comertului Bucuresti (Atentie: dosarul de depune la Registrul Comertului in care firma este luata in evidenta in acest moment !), urmand ca firma sa fie radiata din evidentele acestuia si inregistrata in evidentele Registrului Comertului Ilfov.