Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj

Buna ziua,
Din somaj am fost angajata cu contract de munca pe perioada nedeterminata la o firma.
Stiu ca trebuie sa duc contractul de munca la AJOFM si se va face suspendarea somajului.
In situatia in care mi se desface contractul de munca de la aceasta firma se va relua somajul suspendat sau se va considera ca si perioada noua de somaj si se va calcula conform conditiilor legale (vechime, 12 luni lucrate din 24 etc.).

Puteti sa-mi dati mai multe detalii. Va intreb pentru ca am mai fost angajata din somaj la o alta firma pe perioada de 1 an cu perioada de proba de 3 luni si dupa doua saptamani au decis ca nu ma potrivesc cu cerintele postului si mi-au dat decizia de incetare, dupa care la AJOFM mi s-a dat reluarea somajului pe perioada ramasa.

Mentionez ca la firma la care lucrez acum am depasit perioada de proba.
Multumesc.
1. - Daca ati incheiat un contract individual de munca (CIM) pe perioada nedeterminata a incetat plata indemnizatiei de somaj.
- Pentru a beneficia din nou de indemnizatie de somaj trebuie sa indepliniti iar conditiile de stagiu de cotizare si de incetare a CIM.

2. Cand ati incheiat un CIM pe perioada determinata (de pana la 12 luni) s-a suspendat plata indemnizatiei de somaj care s-a reluat, de unde a ramas, dupa incetarea CIM.