Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie Crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie Crestere copil

daca am fost in somaj 3 luni pt ca apoi m-am angajat se ia in calcul pt indemnizatia de crestere copil si somajul nu? Adica nu este o problema?
Perioada cat ati beneficiat de indemnziatia de somaj se ia in considerare la calculul celor 12 luni anterioare datei nasterii copilului eligibile pentru a se beneficia de indemnizatia pentru CCC.

Din OUG 111/2010:
art.2
....
(5) Cele 12 luni prevăzute la alin. (1) pot fi constituite integral şi din perioadele în care persoanele s-au aflat în una sau mai multe dintre următoarele situaţii:
a) au beneficiat de indemnizaţie de şomaj, stabilită conform legii, sau au realizat perioade de stagiu de cotizare în sistemul public de pensii, în condiţiile prevăzute de actele normative cu caracter special care reglementează concedierile colective;