avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 632 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie crestere copil

Buna ziua. va rog sa ma lamuriti daca imi este afectata in vreun fel indemnizatia de crestere a copilului, in urmatoarea situatie: din anul 2007 din septembrie pana in anul 2010 luna martie am lucrat la o firma, dupa care din marie 2010 si pana in mai 2010 am intrat in somaj. din mai 2010 si in prezent lucrez fara intrerupere, desi sunt insarcinata si trebuie sa nasc in aprilie 2011.
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 12:56, 1 Ianuarie 2011
Indemnizatia nu este afectata de situatia prezentata, deoarece prin Ordonanta de Urgenta nr. 111 din 8 decembrie 2010 privind concediul şi indemnizaţia lunară pentru creşterea copiilor, prevede la art. 2 (5) ,,Cele 12 luni prevăzute la alin. (1) pot fi constituite integral şi din perioadele în care persoanele s-au aflat în una sau mai multe dintre următoarele situaţii:
a) au beneficiat de indemnizaţie de şomaj, stabilită conform legii, sau au realizat perioade de stagiu de cotizare în sistemul public de pensii, în condiţiile prevăzute de actele normative cu caracter special care reglementează concedierile colective,,;
1. Cele 12 luni premergatoare nasterii sunt aprile 2010-aprilie 2011 in care ati avut CIM sau ati fost in somaj indemnizat.
2. Ambele perioade sunt eligibile, conform OUG 111/2010, pentru a beneficia de indemnizatie pentru CCC.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cotizatie individuala csa pentru indemnizatie crestere copil mihaela21sava mihaela21sava Buna ziua, Anul trecut am beneficiat de indemnizatia de somaj din luna Nov pana in Aprilie (2013). In Aprilie m-am intors inapoi la firma pentru o luna dupa ... (vezi toată discuția)
Obtinerea indemnizatiei pentru cresterea copilului mona78_bz mona78_bz Buna seara! Pana in luna decembrie 2010 (inclusiv) , am beneficiat de somaj . Din ianuarie 2011 si pana in prezent am fost in evidentele agentiei judetene ... (vezi toată discuția)
Indemnizatia de crestere a copilului mikomihaiela mikomihaiela Buna ziua, Vin si eu cu o intrebare,am absolvit liceul la zi in data de 31.05.2013 dupa care am intrat in somaj pe perioada de 6 luni din data de 19.09.2013 ... (vezi toată discuția)