Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Obtinerea indemnizatiei pentru cresterea copilului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Obtinerea indemnizatiei pentru cresterea copilului

Buna seara!
Pana in luna decembrie 2010 (inclusiv) , am beneficiat de somaj . Din ianuarie 2011 si pana in prezent am fost in evidentele agentiei judetene pentru ocuparea fortei de munca,Buzau. Incepand cu data de 01.10.2011 , mi-am gasit un loc de munca pe perioada nedeterminata , dar in urma unui control ginecologic am aflat ca sunt insarcinata si ar trebuii sa nasc in cursul lunii aprilie 2012.
Intrebare:
Pot sa beneficiez de ajutorul indemnizatiei de crestere a copilului?
doar daca dovediti ca ati relizat venituri impozabile 12 luni succesiv inainte de nastere.din ce scrieti rezulta ca nu.
1. Ce inseamna ca ati fost "in evidenta AJOFM"?
2. Daca ati primit indemnizatie de somaj veti beneficia si de indemnizatie pentru CCC.
3. Daca nu ati beneficiat de indemnizatie de somaj nu veti beneficia nici de indemnizatie pentru CCC.
mona78_bz a scris:

Buna seara!
Pana in luna decembrie 2010 (inclusiv) , am beneficiat de somaj . Din ianuarie 2011 si pana in prezent am fost in evidentele agentiei judetene pentru ocuparea fortei de munca,Buzau. Incepand cu data de 01.10.2011 , mi-am gasit un loc de munca pe perioada nedeterminata , dar in urma unui control ginecologic am aflat ca sunt insarcinata si ar trebuii sa nasc in cursul lunii aprilie 2012.
Intrebare:
Pot sa beneficiez de ajutorul indemnizatiei de crestere a copilului?

1. perioada luata in calcul este aprilie 2011 - aprilie 2012

2. beneficiati de indemnizatia pentru CCC daca in ultimul an anterior datei nasterii copilului, ati realizat timp de 12 luni venituri din salarii, venituri din activitati independente, venituri din activitati agricole supuse impozitului pe venit.
Cele 12 luni pot fi constituite si din perioadele in care v-ati aflat in evidenta agentiilor judetene pentru ocuparea fortei de munca, respectiv a municipiului Bucuresti, in vederea acordarii indemnizatiei de somaj - art.,2 alin.5 lit.b din OUG nr.111/2010.

avand in vedere cele mai sus mentionate, cred ca veti benficia de indemnizatia pentru CCC.
va referiti la vechimea in campul muncii?........ daca da , 1,5 ani am lucrat fara intrerupere dupa care am intrat in somaj pana in decembrie 2010 , carnetul de munca ramanand la fortele de munca in vederea gasirii unui loc de munca
Vechimea in munca nu are nico legatura cu acordarea indemnizatiei pentru CCC ... dvs trebuie sa aveti in ultimul an anterior datei nasterii copilului timp de 12 luni realizate venituri supuse impozitului pe venit (adica, venituri din salarii, venituri din activitati independente, venituri din activitati agricole).
Cele 12 luni pot fi constituite integral si din perioade asimilate ... in speta, perioad dvs va fi compusa din :
- 01.01.2011 - 01.10.2011 : v-ati aflat in evidenta agentiilor judetene pentru ocuparea fortei de munca

- 01.10.2011 - prezent : realizare de venituri din salarii