Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Regim de impozitare pentru inchiriere regim hotelier
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Regim de impozitare pentru inchiriere regim hotelier

Buna ziua,
De un an obisnuiesc sa inchiriez o parte din apartamentul meu in regim hotelier, cu ziua. Nu inchiriez decat la turisti straini prin internet. Sunt platita in euro sau dolari prin Paypal. Cum declar asta fiscului român? Am nevoie sau nu de autorizatia vecinilor?
Multumesc anticipat pentru orice raspuns avizat, si rog frumos pe cei care au numai senzatia ca stiu, sa se abtinà.
Potrivit Codului Fiscal, persoanele fizice proprietari de locuinţe care derulează activităţi de turism cu caracter ocazional sunt obligate să declare veniturile la ANAF.

Disctutii privind Regim hotelier fara acordul vecinilor
www.avocatnet.ro/content/for...