Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Teren intrat la apa din lacomia vecinului.
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Teren intrat la apa din lacomia vecinului.

Buna seara si Paste Fericit tuturor!!Am gasit sa cumparam dupa multe tentative un teren in rate..in judetul Prahova.Dupa ce am facut acel antecontract(promisiune de vanzare cumparare)..am observat ca la intrarea in curte in loc sa am un coridor de 4 m latime sunt doar 3..si pe aceeasi linie mutat gardul cu un metru inapoi..Viitorii mei vecini,vazand ca acel teren este abandonat,s-au bagat cu curaj si si-au facut si gard de beton..ca sa fie convingatori.Contractul de vanzare cumparare va fi definitiv sper la sfarsitul acestui an..insa sunt tare mahnita si ingrijorata referitor la aceasta problema..nu stiu cui sa ma adresez ptr a reface masuratorile si cum imi pot recupera m.p care sunt trecuti in act??In speranta ca ma puteti ajuta va multumesc anticipat.
Stimată d-nă, chiar și acum puteți face documentația cadastrală a terenului pe care îl cumpărați și pt.care ați făcut un antecontract. Drumul din fața porții d-voastră și de care vă plângeți ce regim are- este trecut în antecontractul d-voastră, că vi-se va vinde și acesta, este drum vicinal, de servitute, este drum care aparține domeniului public ?De ce trebuie să aibă 4m ,i nu 3m sau 5m sau etc. Cine a stabilit dimensiunile acestuia și mai ales care este actul juridic care atestă existența acestuia.
Pe d-voastră trebuie să vă intereseze întâi ceeace veți cumpăra, să aibă punctele topografice din documentație fixate pe teren și mai apoi vedeți situația drumului.
Deci exista o schema pe care eu am vazut-o.Spatiul de care va spun nu face parte din drum..exista o poarta si apoi terenul de care va vorbesc.Planul terenului si mp sunt specificati in antecontract,bineanteles.Cadastrul este deja facut..toate actele sunt la zi.

Acest teren este proprietate personala domnului care imi vinde..este vorba de o alee care apartine acestei proprietati si nicidecum domeniului public.practic dupa poarta,intrarea in curte este prin acest spatiu care in actele de proprietate scrie negru pe alb 4 m.liniari..si abia sunt 3.
Adriantot, moderator