Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA impus din oficiu
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA impus din oficiu

Încerc să prezint problema pnctual:
1. Societate înregistrată cu perioada fiscală trimestrială, în iulie 2009 comite o eroare materială în D300 (pe trim II 2009) - achizitiile sunt trecute în rubrica celor intracomunitare (societatea nu a avut niciodată achiziție intracomunitară). Această eroare persistă și în D300 pe trim III 2009, trim IV 2009. În martie 2010 ANAF solicită depunerea D300 pe lunile oct, noi 2009, ian, febr 2010, deoarece datorita erorii comise in D300 pe trim II 2009, perioada fiscala s-a modificat automat din trimestriala in lunara (nu s-a mentionat lipsa D300 pe august 2009). Se depun declaratiile solicitate, societatea primeste un avertisment.

2. În ianuarie 2015 primește Somația xxx/29.12.2014, pentru o restantă la plata TVA de 5777 lei, cu Adresa xxx/12.01.2015 privind penalizările aferente de 5332 lei.

3. Consultând Fisa sintetică a contului TVA, constatăm că în februarie 2014 s-a impus din oficiu TVA pe august 2009 în valoarea de 5777 lei. Conform normelor privind imunerea din oficiu a TVA, aceasta suma este calculată pe un trimestru, și nu pentru două luni (iulie-august), cum era normal.

4. Societatea nu a primit nici o înștiințare despre această impunere în perioada în care putea remedia eroarea materială (pînă-n 31 decembrie 2014). La ANAF ni s-a comunicat că în august 2014 au trimis înștiințare prin poștă, care nu a fost preluată.??? Nu am primit-o, nu s-a transmis???

5. Societatea a solicitat în iulie 2014 un certificat fiscal (necesar la un contract de leasing), în care figura cu datorii zero.

6. În februarie am depus o cerere catre ANAF pentru corectarea măcar a erorii de calcul (impunerea să se facă pentru două luni și nu pentru un trimestru), și totodată am demonstrat prin documente că TVA colectat pe lunile iulie și august 2009 sunt cuprinse în D300 pe trim III 2009.

7. Verbal s-a recunoscut eroarea de calcul, dar nu s-a modificat Decizia de impunere. La fel nu au putut da explicație la întârzierea comunicării - din februarie până-n august ? sau 29 decembrie, când ne-a fost comunicată Somația.

8. Dacă mă puteți ajuta cu vreun sfat, dacă există norme privind perioada de comunicare a unor astfel de impuneri, și unde aș mai putea interpela pentru corectarea erorii comise în cadrul ANAF? Cei din teritoriu doar trag din umeri și m-au sfătuit să-mi caut dreptatea prin Tribunal, că voi avea câștig de cauză . Nu mi se pare normal, ca o eroare recunoscută să nu poate fi remediată de către ANAF!
În completarea întrebării mele:
Nu am primit de la ANAF nici o Notificare sau Decizie în sensul că am fost trecut din oficiu la raportor TVA lunar. Nici la solicitarea mea nu au putut prezenta o astfel de înștiințare.