Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Accident auto
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Accident auto

Mergeam cu masina in dreptul unei benzinarii moment in care o alta masina a iesit din aceasta in fata mea fara sa se asigure, eu l-am evitat insa am pierdut controlul masinii si am lovit un stalp electric. Cel care a provocat acest lucru a plecat neatins si nu i-am vazut nici numarul de inmatriculare. Am fost la politie si mi-au spus ca nu am ce sa ii fac chiar daca aflu cine e. Nu am nici Casco, exista vreo solutie pentru a-l face sa imi plateasca reparatia masinii, multumesc.
Din punctul meu de vedere, puteți să formulați o acțiune în pretenții fundamentată pe răspundere civilă delictuală, existând o faptă ilicită, un prejudiciu, raportul de cauzalitate și vinovăția.
În probațiune, înscrisuri și proba testimonială.
Eventual înregistrări din benzinărie.
Pe camera de supraveghere din benzinarie puteti gasi (daca aveti noroc) imaginea cu momentul producerii evenimentului si eventual cu masina care a iesit din statie fara sa se asigure. De la casa de marcaj puteti solicita copie dupa bonul fiscal emis pentru masina respectiva (numarul este cel surprins pe camera video).
In instanta puteti deschide actiune impotriva soferului, anexand probele mentionate mai sus. Solicitati instantei de judecata sa aprobe efectuarea unei expertize tehnice judiciare in specialitatea auto.
Daca aceleasi documente le depuneti cu nr. de inregistrare/ data la IJP este greu de crezut ca inspectorul sef nu va dispune efectuarea unei cercetari de catre Serv. circulatie.