Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Schimbare de resedinta
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Schimbare de resedinta

Buna ziua,
Eu sunt in Spania si am nevoie de o resedinta in Romania pentru schimbarea buletinului romanesc, mama mea me poate face un flotant pe casa ei? si ce acte are nevoie?
Nu flotant, ci carte de identitate noua cu domiciliul la adresa mamei.
E nevoie de o procura speciala pe care o faceti la unul din consulatele Romaniei in Spania. Detalii aici:
[ link extern ]
Cartea de identitate pe care o aveti acum mai e in termen de valabilitate? Daca nu, si nu aveti pasaport valabil, intai trebuie sa va faceti un titlu de calatorie, altfel nu puteti face procura speciala.

Inca ceva: pe procura trebuie sa scrie motivul cererii de eliberare a noii carti. Daca pe actuala CI aveti alt domiciliu decat la imobilul mamei, sa treceti ambele motive: expirare + schimbare de domiciliu.
De asemenea trebuie scris ca o mandatati pe mama sa depuna actele + sa ridice cartea de identitate.
Asa arata procura speciala:
[ link extern ]

In tara trebuie sa trimiteti odata cu procura si cartea de identitate pe care o aveti acum (+ titlul de calatorie, daca CI este expirata) certificatul de nastere si, daca este cazul, certificatul de casatorie / sentinta de divort definitiva / certificate de nastere copii sub 14 ani.

Multumesc mult
mi-a fost de mare ajutor.
Pentru putin.
Daca mai aveti nelamuriri, reveniti. O procura incorect intocmita poate duce la respingerea dosarului iar costul ei nu e mic (60 de euro).

PS: Ar fi bine daca ati avea o copie (un scan) dupa cartea de identitate a mamei, sunt ceva date de completat si de acolo.