Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bani in plus pe card
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bani in plus pe card

buna ziua,in urma cu o luna trebuia sa primesc o suma de bani mai exact 1440 lei,dar am avut surpriza sa gasesc pe card dublu acestei sume,banii proveniti din absolvirea unui curs gratuit din fonduri europene,am sunat la banca si mi s-a spus ca s-au facut doua ordine de plata cu numele meu ,cnp meu.si contul meu bancar,deci legal acestia sunt banii mei, dupa ce am cheltuiut acesti bani,am primit acasa o notificare de la firma de la care mi-a virat banii in cont ca trebuie sa returnez acea suma de bani in plus in contul meu,in max 10 zile ca altfel ma da in judecata,in actele trimise acasa am vazut si niste ordine de plata cu numele altei fete dar contul meu bancar,am sunat din nou la banca sa verific si mi-a spus din nou ca sunt 2 ordine de plata pe numele meu,si ca banca daca vedea o greseala sesiza,nu dadea voie sa intre in cont,acum eu nu am niciun venit si imi este froarte frica ca ma va da in judecata,eu nu am 1440 lei sa returnez,ce sa fac ajutati-ma ca habar nu am ...mentionez ca am lasat banii pe card 7 zile pana am facut verificari la banca,dupa ce mi-a zis banca ca legal sunt ai mei i-am scos... multumesc
....simplu, va trebui sa returnati banii deoarece au fost virati din greseala in contul dvs...banca nu avea cum sa sesizeze greseala daca erau doua op completate...practic banca a virat banii din contul firmei in contul dvs...chestia cu judecata este cu dus intors...adica firma ar putea sa-i impute banii celui care a gresit dar nu tre' sa stati in baza asta....contactati un avocat sa va consilieze...cu respect
multumesc pentru sfat,firma de la care am primit bani,in prima faza au spus ca este vina banci ,ca ei au facut un ordin de plata cu numele lui z,cnp-ul lui z dar contul meu bancar,dar banca a spus altceva a zis ca niciodata nu ar afce asta ,oricum multumesc,mie imi este frica ca ma va da in judecata si eu niciodata nu am fost in tribunal
era mai bine daca pastrati suma primita in plus si acum aveati cu ce plati.
La final veti plati, riscati sa platiti si cheltuieli de judecata.
am tinut bani pe card 7 zile,zile in care am tot luat legatura cu banca si m-au asigurat ca nu este nici greseala,acestia sunt banii d-voastra,am sunat de 3 ori,s-au facut verificari in banca,cand m-au asigurat ca nu este nici o greseala am scos banii,dupa 2 saptamani am primit un dosar acasa prin curier ca trebuie sa returnez suma dde bani in max 10 zile ,altfel ma trimit in judecata.... multumesc