Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Vanzare teren si casa, tva
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Vanzare teren si casa, tva

o firma detine prin contract de vinzare - cumparare un teren si o casa,ambele pe acelasi cadastru si pe acelasi contract( o curte cu casa) cumparate de la o persoana fizica in 2006, firma vrea sa vinda acum si terenul si casa, la cumparare nu a platit TVA, acum ce trebuie facut....factura? firma e platitoare de TVA poate factura fara TVA? multumesc.
Buna ziua,
In cazul dumneavoastra vânzarea se poate face fara TVA, trebuie sa aveti un raport de evaluare din care sa rezulte ca terenul are valoare mai mica decat constructia. Trebuie sa apelati la un evaluator autorizat.
Vanzarea se va face cu factura + contract de v-c autentic.

Baza legala CF. art.141 (2) lit. f
(2) Următoarele operaţiuni sunt, de asemenea, scutite de taxă:
f) livrarea de construcţii/părţi de construcţii şi a terenurilor pe care sunt construite....

Norme metodologice:
ART. 141 al.2 f)
37. (1) În aplicarea art. 141 alin. (2) lit. f) din Codul fiscal, atunci când construcţia şi terenul pe care este edificată formează un singur corp funciar, identificat printr-un singur număr cadastral:
a) terenul pe care s-a edificat construcţia urmează regimul construcţiei, dacă valoarea acestuia este mai mică decât valoarea construcţiei aşa cum rezultă din raportul de expertiză;
multumesc frumos.