Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Activitate ONG
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Activitate ONG

Am preluat recent contabilitatea unui ONG, conceputa pentru a ajuta cativa copilasi cu dizabilitati; membrii fondatori au adunat fonduri, pe care le vor utilizate pentru terapia copiilor lor(cei pentru care s-a conceput acest ONG) este de-ajuns doar o dispozitie de plata si un PV de predare pentru a distribui aceste fonduri? este ok ca aceste fonduri sa fie doar pentru micutii membrilor fondatori, avand in vedere ca scopul mentionat in statut este de recuperare a copiilor cu aceste afectiuni, nefiind nominalizati cei 4 micuti?
E bine sa semnati cu fiecare beneficiar un contract de sponsorizare urmat de acel proces verbal.
Trebuie sa aveti decizie a comitetului director de repartizare a fondurilor de bani si bunuri in natura catre persoanele in cauza. Daca hotarati sa dati /sa ajutati prin suportarea anumitor costuri ale tratamentelor medicale catre membrii, nu puteti sa dati doar catre membrii fondatori si pe cei care sunt acceptati in asociatie ulterior infiintarii, sa ii puneti pe o lista de asteptare eterna. Caci nu e deloc deosebire intre membrii care s-au aflat pe lista la infiintare si cei care au fost acceptati in asociatie cu drepturi depline, pe parcurs.